אדניות במרפסת מעל חצר פרטית

3 תגובות / 0 חדשים
פרסום אחרון
MiriMar

שלום רב, בבעלותי דירת גן במרכז תל אביב. מעלי שכנים ולהם מרפסות פתוחות ואדניות המונחות מחוץ למעקה המרפסת. בקייץ קודם נפלה לחצר אדנית בעת שהשכן עבד ושתל. היינו אני וילדי בחצר הבית ובמזל האדנית לא נפלה על ראשו של מישהו מאיתנו. מאז ביקשתי פעמים רבות מהדיירים להכניס את האדניות לתוך שטח המרפסות שלהם. העובדה שהאדניות נוזלות ומלכלכות את החצר אפילו לא מרגשת אותי, אלא רק נושא הבטיחות. כדי להימנע מריב עם השכנים, ביקשתי אישור מהעירייה להתקין פרגולה חזקה, אך קיבלתי סירוב מכיוון שהבניין הוא בניין לשימור. לקראת הקיץ הקרב ובא במהלכו אנו נמצאים בחצר לרב, אני חוששת מאוד שהאדניות עלולות ליפול... אני לא רואה טעם לקחת את הסיכון. מה עלי לעשות? האם יש חוק בנושא הזה? אדניות מעל חצר פרטית (החצר היא שלי בטאבו). תודה! מירי

tarbut
אדנית במרפסת פרטית

כעיקרון המרפסת היא פרטית והחצר שלך היא פרטית. אתה למעשה שואל שאלה למי שייך האוויר במרום מעל המרפסת שלך על לשטח המרפסת. זו סוגיה שאין עליה תשובה קונקרטית, זה שאלה שנידונה המון בפסיקה. כעיקרון, ככל ומצב הבטיחות הוא השיקול העיקרי יכול ששופט יחייבם בהתקנה בטיחותית יותר, במיוחד כאשר היה לזה תקדים ואדנית כבר נפלה.

עם זאת, לא ניתן לחייב ככה סתם יהיה צורך בהגשת תביעה למפקחת על רישום המקרקעין בתל אביב.

אם אתה אכן לא רוצה לריב אז אתה צריך לגשת לשכן ולדבר על ליבו ואולי ככה יכסך סיכסוך שהוא בהחלט מיותר.

MiriMar
שטח אווירי

מתוך בירורים באינטרנט לגבי השטח האווירי, מצאתי את הדבר הבא:

הבעלות בשטח של קרקע היא לא רק שטח הקרקע בפועל, אלא שהיא מתפשטת גם אל המרחב האווירי וגם אל המרחב התת קרקעי (סעיף 11 לחוק המקרקעין).

בע"א 782/70 נידונה השאלה אם מתיחת חוט טלוויזיה מעל הדירה מהווה השגת גבול, ובית המשפט העליון פסק אז כי בידי הבעלים זכות מוחלטת לשטח האווירי שמעל הרכוש ועד לחלל החיצון. גבול החלל החיצון מתחיל בשטח אשר מעבר לאטמוספרה של כדור הארץ והוא משתרע על פני היקום.

מתוך:http://yg-law.co.il/mekarkein.php

מה דעתך? האם זה לא אומר שלפי חוק אסור להניח אדניות מעל חצר פרטית?

תודה!