שימור הקיים/השבחה

2 תגובות / 0 חדשים
פרסום אחרון
shastom

שלום רב, 

בעקבות תקלה בקודן דלת הכניסה בבית המשותף, החליטה אסיפת דיירים (ברוב לא מוחלט) על החלפה לא רק של הקודן התקול, אלא גם של דלת הכניסה, זכוכית הלובי ותיבות הדואר, כולם במצב תקין. תוספת התשלום בגין ההחלטה, עומדת על כ-10,000 ש"ח, או כ-1000 ש"ח לדייר.

השאלה: האם החלטת אסיפת הדיירים מחייבת את כל הדיירים, בהיות השיפוץ שימור המצב הקיים, או שמדובר בהחלטה שתכליתה להשביח את הקיים, שאז נדרשת הסכמת כל דייר ודייר לעלות הנוספת?

תודה מראש

tarbut
שימור הקיים/השבחה

כעיקרון, הפסיקה מבחינה אפוא, בין "שמירת על הקיים" לבין "שיפור", כאשר לצורך "שמירה על הקיים" ברכוש המשותף אין צורך בקבלת הסכמתם של כל בעלי הדירות ודי בהחלטה שהתקבלה ע"י מרבית בעלי הדירות על מנת לחייב את כל בעלי הדירות לשלם את חלקו בעלות הנדרשת. ואילו לשם "שיפור" אין לחייב בעל דירה בעלות הנדרשת ללא קבלת הסכמתו המפורש, אפילו אם התקבלה ההחלטה באסיפה הכללית ברוב מיוחס.

השאלה הינה האם ניתן לחייב בעל דירה להשתתף בהוצאות שיפוץ למרות שאינו מעוניין/רוצה בהם? לשאלה זו אין תשובה של כן או לא, שכן יש צורך לבחון מהם בדיוק השיפוצים המבוצעים בבית המשותף על מנת לבחון האם עולים לכדי שמירה על הקיים או שמא הם מהווים שיפור.

בכל מקרה, הבחינה האם מדובר בשמירה על הקיים או שדרוג אינה סובייקטיבית, אלא אובייקטיבית ותלויה בהרבה גורמים, כגון: מתי בוצעו שיפוצים לאחרונה בבנין, מה אופי השיפוצים המבוקשים כיום, מהם העלויות שלהן, האם מדובר בהשבת המצב לקדמותו בבניין, כפי שהיה עם גמר הבניה וכיוצ"ב.

לעניינכם יודגש כי שאלות כגון זו נבחנות בפסיקה בלשכות המפקחים על רישום המקרקעין ונמצא כי ההלכה הגורפת הינה כי מרבית עבודות השיפוצים עולות לכדי שמירה על המצב הקיים, כגון: התקנת תיבות דואר חדשות, צביעה ברחבי הבית המשותף, סלילת חנייה, החלפת התאורה, סיוד קירות, תאורה ראויה, התקנת ארונות חשמל תקינים, שיפוץ מעלית, קרמיקה, אריחים וכיוצ"ב. המטרה הינה לשמור על הרכוש המשותף במצב תקין, טוב ומכובד.