נזילת מים מצנרת ביוב בבניין משותף

3 תגובות / 0 חדשים
פרסום אחרון
Eli101

שלום רב,

בבניין המשותף בו אנו גרים, ארעה נזילת מים מצנרת האסלה של דירת השכנים שמעלינו וגרמה לנו רטיבות בתיקרה ובקירות.

השכן מלמעלה הזמין אינסטלטור שאיתר את מקור הנזילה.

בהתאם לדבריו, מקור הנזילה הוא בדיוק בחיבור צנרת הביוב של אסלת השירותים של השכנים  וה "קוץ" היוצא מצינור הביוב המרכזי המשותף של הבניין. 

(בהתאם לדבריו "קוץ" הוא הכינוי למחבר שיוצא מצינור הביוב המרכזי המשותף, המחבר כל דירה בבניין לצינור הביוב המשותף)

כך שבהתאם למקום הנזילה, עלות התיקון נופלת 50% על בעל הדירה ו 50% על ועד הבית, מהסיבה ש "הקוץ" נחשב כחלק בלתי נפרד מצינור הביוב המשותף, ועל כן גם הוא משותף !  ומשכך, נקודת הנזילה מחייבת השתתפות של ועד הבית ב- 50% בתיקון הנזק.

בנוסף לכך הוא אמר שעל מנת שיוכל לפרק את צנרת הביוב מאחורי האסלה, עליו לשבור את האסלה, היות והאסלה מקובעת בבטון, ולאחר מכן להחליפה באסלה חדשה.. וגם בעלות החלפת האסלה ועד הבית יאלץ להשתתף ב 50% .

לעומת זאת, נציג ועד הבית ואני מהדירה שניזוקה, סברנו אחרת..

אנו סברנו כי מיקום הנזילה, רק מאמת את העובדה כי נעשה חיבור רשלני של צנרת האסלה ל "קוץ" וכתוצאה מכך אירעה הנזילה.  אם "הקוץ" היה סדוק, קרוע או אכול אז היינו מקבלים בהבנה את חוות דעתו של האינסטלטור וההשתתפות של הוועד ב 50% מעלות התיקון הייתה מובנת.

מה גם שלדעתינו המחיר היה גבוה מאוד..

השאלות: 

1. האם במקרה האמור לעיל האינסטלטור צודק ??  ואכן על וועד הבית להשתתף בחצי מעלות התיקון? 

2. במידה והאינסטלטור צודק, האם על וועד הבית גם להשתתף בחצי מעלות החלפת אסלה חדשה?  כי ידוע שהיום ניתן לחבר צנרת ביוב גם לאסלה מקובעת מבלי לשבור אותה.     

 אנא, אבקש את עזרתכם ואת חוות דעתכם..

תודה רבה מראש וחג סוכות שמח לכם ולכל בית ישראל!

tarbut
נזילה

אם הבנתי נכון, שכן על המונח "קוץ" עוד לא שמעתי...

תיקון בצינור בבית המשותף, המחויב להתבצע על ידי נציגות הבית ועל חשבונה, ייעשה כאשר התיקון הוא במתקן הנחשב על פי הגדרתו, לחלק מה"רכוש המשותף", ז"א צינור המשרת את כל בעלי הדירות בבניין או את רובם. סעיף 52 לחוק המקרקעין מגדיר "רכוש משותף"- "כל חלקי הבית המשותף לרבות הקרקע, הגגות, ... וכן, מתקני הסקה ו/או מים, המיועדים לשמש את כל בעלי הדירות או מרביתם, אפילו הם בתחומי דירה מסוימת".

על פי הנהוג והמקובל, במידה ומדובר בצינור שניתן להפרידו לחלקיו ולהצביע על חלק נפרד ממנו המוביל מים מן צנרת ראשית לדירה, אזי אותו קטע בלבד של הצינור יחשב כפרטי וכחלק מן הדירה, משום שהוא משרת את אותה דירה בלבד.

צנרת מים המהווה רכוש משותף, ועד לנקודת החיבור לצינורות הדירתיים נמצאת באחריות ועד הבית. יחד עם זאת, אחריות על צנרת המים מנקודת החיבור/פיצול (דהיינו, הניפל/ים, המחברים בין הצנרת הורטיקאלית לצנרת דירתית) ועד לדירה פרטית, נמצאת באחריות הדירה אותה היא משרתת ועלויות תיקון ו/או אחזקה של אותה צנרת, יחולו על בעל הדירה.

עפ"י התיאור העולה בפנייתך (ורצוי לאמת זאת על ידי איש מקצוע מטעמכם !) החלק אשר דרש תיקון, נמצא בנקודת החיבור בין הצנרת המשותפת לבין הצנרת הדירתית ובמקרה זה העלויות צריכות להתחלק.

לגבי האסלה - לא. ממש לא. חיבור האסלה, התקנתה, פירוק וכו' הכל על בעל הדירה הפרטית. ככל והיא הותקנה בצורה "בעייתית" זו בעיה פרטית ולא של הקופה המשותפת. הוועד לא יממן תיקונים של דירות פרטיות.

roy123
שאלת המשך

שלום תרבות הדיור,

שאלת המשך בנושא הנ"ל - אצלנו בבניין נוצרה רטיבות באחת הדירות, והאינסטלטור שהוזמן לדירה שמעליה טען שיש נזילה בצינור השייך לבניין ועובר בתוך הדירה, אבל כדי להגיע אליו הוא צריך לפרק את האסלה ולפתוח את הקרמיקה, עניין של כמה אלפי שקלים. על מי חלה עלות התיקון במקרה כזה?