בנית גדר בבניין משותף

2 תגובות / 0 חדשים
פרסום אחרון
liliya

שלום,

אני גרה בבניין משותף בן 2 קומות, 8 דירות ( 2 כניסות, 4 דירות בכל כניסה), שנבנע בשנות ה-50-60(בניין 'רכבת').
הדירה שלי היא פינתית בקומת קרקע עם כניסה נפרדת.
מסביב לבניין יש שטח משותף, שמתחלק בין דיירי קומת הקרקע בהסכם בלתי כתוב. כל שכן משתמש בשטח הצמוד לדירתו בתור גינה פרטית וחלקם אף בתור חניה פרטית, מבלי שהזכויות על השטח רשומים על שמם בטאבו או במסמך/הסכם כלשהו. חלוקה זו נהוגה כבר שנים רבות לא רק בבניין שלנו, אלא בכל בנייני השכונה שהינם זהים.
גם לדירה שלי יש שטח צמוד ואף בנינו בעבר על חלקו תוספת בניה של חדר (בהתאם לאישורים של הרשויות והן בהסכמה של השכנים). במהלך הבניה נאלצנו להרוס את הגדר , אשר תחמה את השטח הצמוד לדירתי, אך כאשר רצינו להקים גדר חדשה בסיום הבניה, השכן שגר מעלי בקומה השניה התנגד. הוא אמר, שאם נבנה את הגדר הוא יתבע אותנו על סיפוח של השטח המשותף שלא כדין. גם כשהסברנו שאין לנו שום רצון למנוע ממנו להשתמש בגינה ואנחנו מוכנים לטפח אותה על חשבונינו - הדבר לא הועיל. בין כל השכנים הוא היחיד שמתנגד.
אי לכך, מכוון שאין גדר ואין שער כניסה, השטח פרוץ לכל והפך למפגע תברואתי. כל אחד שעובר ברחוב זורק זבל לגינה, צמחיה שלא מטופלת מגיעה לגובה של מטר וחצי ומהווה בית גידול לנחשים ומזיקים אחרים. אנחנו נאלצים להמנע מפתיחת החלונות מחשש שמישהו זר ייכנס לבית. מכוון שחלונות מאוד נמוכים, הכניסה לדירה דרך החלון מאוד קלה ופעם אחת, כשחלון היה פתוח ואף היינו בבית, מישהו נכנס לדירה לאור יום וגנב לנו חפצים מהסלון מבלי שהרגשנו. 
השאלות שלי:
1. האם הקמת הגדר במקרה שלי ולאור מה שציינתי נחשבת באמת לסיפוח השטח המשותף?
2. האם זה יחשב סיפוח, כאשר אני מאפשרת לשכן גישה חופשית לשטח לאחר שיגודר?
3. בטרם התחלנו את הבניה בעבר, השטח היה מגודר ולא הייתה לאף אחד בעיה עם זה. האם אני יכולה לבנות את הגדר בטוענה שאני משחזרת את המצב שהיה ונהרס בבניה?
4. האם זה שכל דיירי קומות קרקע בבניין שלי ובבניינים אחרים 'מספחים' את השטח לעצמם לא נותן לי לגיטימציה לעשות זאת גם כן?

תודה מראש.

tarbut
עצם העובדה ששכנים אחרים

עצם העובדה ששכנים אחרים מספחים לעצמם שטחים מהרכוש המשותף, זה אינו הופך את זה לתקין או לנכון או לחוקי. כל שטח שמהווה רכוש משותף למעשה שייך לכל בעלי הדירות ולאף בעל דירה אין בלעדיות עליו. בכל מקרה, צריכה להיות לבניין נציגות שתעצור התנהלות כזאת. סיפוח זה למעשה השתלטות ותפיסת חזקה ברכוש משותף ופעולה כזו מצריכה קבלת הסכמה של 100% מבעלי הדירות

זה מורכב להגדיר סיפוח כשאנחנו לא רואים בפועל את הבניין, אבל בכל מקרה את מתארת סיטואציה שבהחלט באחריותך להשיב את המצב לקדמותו.